Tłumaczenia chiński
Jeszcze kilka lat temu nauka chińskiego raczej nie była czymś codziennym. Obecnie coraz więcej uczelni oferuje swoim studentom jego naukę. Kiedyś osoby aplikujące na takie kierunki robiły to z fascynacji krajem, dziś jest to spora szansa na rynku zawodowym.
Znalezienie specjalistów, którzy posługują się niszowymi u nas językami, wcale nie jest takie łatwe. Dlatego osoby, które nimi władają mogą sobie pozwolić choćby na określenie warunków finansowych przy zatrudnieniu na wysokim poziomie.
Gdzie można nauczyć się języka chińskiego?
Oczywiście jedną z opcji są kursy – czy to stacjonarne czy nawet prowadzone online. Jednak jeśli mówimy o studiach kierunkowych, to tak poza samym językiem poznaje się także konteksty kulturowe, których znajomość jest czasem konieczna w przekładzie tekstu. Baz takiej znajomości, może zostać pominięte wiele ważnych wątków. To bardzo ważne jeśli chodzi o tłumaczenia. Chiński jest trudny do opanowania, zwłaszcza w zupełnie obcym dla nas piśmie.
Kłopotliwy alfabet chiński
Mnogość znaków, jakie składają się na ten język jest ogromna. Szacuje się, że mieszkaniec tego kraju posługuje się ok. 5-6 tysiącami znaków, a jest ich o wiele więcej. To nie ułatwia tłumaczenia. Chiński w piśmie to prawdziwe wyzwanie. Jako ciekawostki o tym języku warto wymienić:
- szacuje się, że alfabet składa się z 50 tysięcy znaków;
- opanowanie tego języka jest łatwiejsze w mowie;
- to język narodowy dla 1,3 miliarda osób.
Praca zdalna, nowe możliwości
Praca zdalna w wielu krajach była popularna długo przed pandemią. Jednak wiele osób i pracodawców właśnie w tym czasie otworzyło się na takie możliwości. To nie tylko większa współpraca na linii firma – zagraniczny kontrahent, ale wielu specjalistów z Polski, którzy znają ten język jest bardzo cenionymi pracownikami. Osobną branżą są tłumaczenia. Chiński alfabet jest dość problematyczny, a przy kontakcie biznesowym, mogą być wymagane dokumenty w tym języku. Wtedy warto skorzystać z opcji biura tłumaczeń.